Kontakt

Wyszkowska Fabryka Sprężyn "METALURGIA" Sp. z o.o.


Producent sprężyn od 1954 roku


ul. Lotników 2, Skuszew
07-201 Wyszków

NIP 762-177-70-88
Sąd Rejonowy dla m.st Warszawa
XIV Wydział Gospodarczy
KRS 0000131156
Kapitał Spółki 304.500,00zł
BDO 000122179

tel. +48 29 742-20-75
fax +48 29 742-20-75 w. 23
email: sprzedaz@wfs-metalurgia.com.pl


Firma posiada Certyfikat Jakości ISO 9001:2008

ISO9001:2008

Jesteśmy na Facebooku.

facebook

Polski    English   

Wszystko o sprężynach

Sprężyny stanowią tzw. elementy podatne, które tworzą połączenia umożliwiające wzajemne przesunięcia części maszyn. Ich charakterystyczną cechą jest duża odkształcalność, a zarazem wysoka wytrzymałość elementów. Należy mieć bowiem na uwadze, że pracują one zazwyczaj w bardzo ciężkich warunkach – poddawane są dużym obciążeniom, czy też oddziaływaniu wysokiej temperatury.


Podstawowym zadaniem sprężyn jest zagwarantowanie zmian położenia różnych elementów w ustalonych granicach. Ponadto dociskają części maszyn w trakcie ich pracy, a także łagodzą uderzenia amortyzują wstrząsy. Skutecznie tłumią też drgania. Dzięki charakterystycznej budowie oraz zastosowaniu odpowiednio dobranych materiałów sprężyny w trakcie pracy zmieniają swój kształt – pod wpływem oddziałującej na nie siły – po czym powracają do pierwotnej formy – po ustąpieniu oddziałującej siły.


Z uwagi na oddziaływanie odmiennych sił, a także z uwagi na różnego rodzaju kształty, przekroje użytego do produkcji drutu można wyróżnić konkretne rodzaje sprężyn.

Rodzaje

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów sprężyn, które różnią się technologią produkcji, wykorzystanym materiałem, a przez to i ich zastosowaniem. Na rynku dostępne są takie podstawowe rodzaje, jak:

 • naciągowe - wykonane ze zwojów drutu o kształcie stożkowym lub cylindrycznym,
 • skrętne (naciskowe) - wykonane z tzw. drutów sprężynowych,
 • spiralne - wykonane z taśmy stalowej o niewielkiej grubości,
 • talerzowe - wykonane z pierścieni stożkowych, w których został wycięty otwór,
 • śrubowe - wykonane z drutu okrągłego, prostokątnego lub kwadratowego,
 • płaskie - wykonane z blachy, prętów lub taśmy stalowej.

Klasyfikacja

Istnieje również ogólna klasyfikacja sprężyn, grupująca te wymienione powyżej ze względu na sposób obciążenia, testujących przez to wytrzymałość wyrobu. Każda wykorzystuje inne technologie produkcji i rozwiązania, ustalając m.in. tensor naprężeń oraz odkształceń. Klasyfikacja obejmuje:

 • skręcanie,
 • rozciąganie,
 • ściskanie,
 • zginanie.

Charakterystyka

Aby zapoznać się z właściwościami wyprodukowanych sprężyn, niezbędne jest przedstawienie zależności pomiędzy siłą wywieraną na element od jej finalnego ugięcia - co najczęściej zostaje przedstawione za pomocą wykresu. Jest on tworzony na podstawie wzoru, gdzie F to siła, k to przyrost siły wraz z ugięciem wyrobu, a E to energia.

Pozwala to wyróżnić cztery podstawowe grupy charakterystyk: degresywną, łamaną, stożkową (progresywną) oraz liniową. W sytuacji, gdy nie można jednoznacznie zdefiniować, która z nich odpowiada stworzonemu wykresowi stosuje się połączenia nazw, np. łamana degresywna.


Dobór

Właściwy dobór sprężyny jest zawsze uzależniony od jej planowanego zastosowania. Pozwala to ustalić nie tylko rodzaj wyrobu (naciągowy, skrętny, spiralny, itp.), ale i jego wymiary. Przykładowo, w samochodzie czy koparce nie zostanie wykorzystany ten sam rodzaj sprężyny, co w domowej szafce. Istnieją jednak uniwersalne kryterium, którymi można się wstępnie kierować. Należy do nich zmierzenie średnicy otworu i zabudowy, w której ma znaleźć się i zostać zamontowany element. Dzięki temu będzie można określić wymiary trzpienia oraz swobodną długość całego wyrobu. Przy wyborze rodzaju tego wyrobu istotne jest również określenie jej przyszłego obciążenia, aby zapewnić jej jak najdłuższą żywotność.


Parametry

Niezależnie od rodzaju wyprodukowanego wyrobu, można wymienić kilka podstawowych parametrów geometrycznych. Obejmuje to między innymi:

 • P - skok - odległość pomiędzy poszczególnymi zwojami,
 • S - trzpień - maksymalna średnica trzpienia,
 • Di i De - średnica wewnętrzna i zewnętrzna,
 • H - otwór - średnica otworu, w którym ma się znaleźć element,
 • d - średnica drutu,
 • L0 - długość swobodna - mierzona po jednokrotnym blokowaniu,
 • Ln - dopuszczalna długość.

To właśnie podane powyżej parametry pozwalają określić właściwości wyprodukowanej sprężyny, a przez to prawidłowo ją dobrać do maszyny bądź narzędzia, w którym ma zostać zastosowana.


Materiał

Produkcja sprężyn obejmuje dostosowanie materiału do rodzaju oraz zastosowania wyrobu. Uniwersalnymi kryteriami jest wysoka granica sprężystości, duża odporność na doraźne pęknięcia, antykorozyjność materiału oraz jego wytrzymałość zmęczeniowa. Wykorzystywane są przede wszystkim zwoje drutów stożkowych, cylindrycznych bądź okrągłych, ale również taśmy stalowe (o niewielkiej grubości), blachy oraz pręty. Materiał może również zostać poddany dodatkowej obróbce (m.in. termalnej), aby poprawić jego właściwości. Najczęściej wykorzystywana jest stal nierdzewna lub ocynkowana.


Zastosowanie

Przeznaczenie sprężyny jest bardzo szerokie i w pełni zależy od jej rodzaju, wymiarów, twardości i innych właściwości. Znajdują one zastosowanie w każdym przemyśle - od spożywczego, przez motoryzacyjny, po automatykę przemysłową. Można je wykorzystać zarówno w lampie, krześle, linii technologicznej, jak i ciężarówce czy też w kombajnie. Dotyczy to przedmiotów użytkowych, które spotykamy w każdym domu, ale również zaawansowanych technologicznie maszyn dostępnych tylko w wybranych zakładach produkcyjnych.


Gdzie kupić?

Właściwy producent sprężyn potrafi zapewnić wyroby, które będą się wyróżniać doskonałą wytrzymałością. Jednym z najlepszych wyznaczników sugerujących, że producentowi rzeczywiście warto zaufać, jest jego staż. Przykładowo, nasza firma Metalurgia świadczy usługi już od 1954 roku - w tym czasie zaufały nam dziesiątki Klientów, którzy poszukiwali wyłącznie wysokiej jakości wyrobów. Właśnie u takich przedsiębiorstw należy składać zapytania ofertowe, ponieważ ich produkty na pewno spełnią wszystkie potrzeby i oczekiwania Klientów.

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.